„Spotkania grudniowe” to cykl wydarzeń adresowanych do podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Prawobrzeże – Szczecin. W ramach tego projektu przez cały grudzień na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 25 w Szczecinie będą miały miejsce wydarzenia wprowadzające w magiczny nastrój.
W Mikołajki podopieczni obejrzą przedstawienie teatralne, zostaną obdarowani drobnymi upominkami oraz będą mogli wykonać sobie zdjęcie z Mikołajem. Przed nimi jeszcze warsztaty ozdób świątecznych i spotkanie przy uroczyście nakrytym stole, Wsparcie finansowe na realizację inicjatywy Stowarzyszenie pozyskało w ramach realizacji zadania publicznego #mikroDOTACJE, współfinansowanego przez Gminę Miasto Szczecin. Operatorem środków finansowych jest Fundacja Sektor3.
Izabela Adamczyk
Prezes Stowarzyszenia
na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie
Prawobrzeże – Szczecin
Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Prawobrzeże-Szczecin” otrzymało od Telewizji Polskiej S.A. w ramach 29.edycji akcji charytatywnej „Reklama Dzieciom 2021” darowiznę w wysokości 20.000 zł. Darowizna była przeznaczona na realizację zadania: „Zakup monitora interaktywnego do Publicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 25 w Szczecinie (ul. Letniskowa 1) celem wsparcia w edukacji uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym i ze sprzężeniami ( niepełnosprawnością ruchową, autyzmem, afazją motoryczną)”. Zadanie zostało wykonane – za darowaną kwotę udało się kupić dwa monitory interaktywne, które wzbogaciły bazę dydaktyczną w dwóch salach lekcyjnych. Stowarzyszenie nieodpłatnie przekazało sprzęt szkole. Dzięki temu uczniowie mogą korzystać z możliwości, jakie dają nowoczesne technologie w edukacji.
Stowarzyszenie działa na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich rodzin już od 15 lat. Systematycznie organizuje i prowadzi za darmo różnorodne zajęcia:
W roku 2021 w ramach swojej działalności realizować będziemy nowy Projekt pt. „Bliżej Gwiazd!”.
Planujemy min.:
· wyjazd do Planetarium
· warsztaty muzyczno – teatralne pt.: „W krainie gwiazd teatru, filmu i literatury”.
· warsztaty śpiewania „karaoke”
· kurs gry na instrumentach min. na gitarze
· warsztaty literacko – teatralne min.: „Teatr cieni”
· warsztaty taneczne
· warsztaty kucharskie
· warsztaty fryzjerskie
Wszystkie wymienione wyżej formy działalności Stowarzyszenia mogą być dostępne zupełnie za darmo dla Pani/ Pana dziecka/ podopiecznego!
Wystarczy zapisać się do Stowarzyszenia!
Przez lata swojej działalności Stowarzyszenie realizowało następujące zadania publiczne, dofinansowane przez Gminę Miasto Szczecin:
w roku 2013 – zadanie pn.: „ANIOŁ”
w roku 2014 – zadanie pn.: „ARKA”
w roku 2015 – zadanie pn.: „CZAS NA ZDROWIE”
w roku 2016 – zadanie pn.: „MODA NA SUKCES
w roku 2017 – zadanie pn.: „OKNO NA ŚWIAT”
w roku 2018 – zadanie pn.: „Z SERCEM i DLA SERCA”
w roku 2019 – zadanie pn.: „RAZEM LEPIEJ”
w roku 2020 – zadanie pn.: „KAŻDY MOŻE BYĆ MISTRZEM”
W ramach realizowanego w 2020r – Projektu „Każdy może być Mistrzem” odbyły się min. następujące zajęcia:
· warsztaty gotowania potraw
· warsztaty tworzenia lizaków
· warsztaty ogólnorozwojowe na siłowni
· gry i zabawy zręcznościowe i ruchowe, z wykorzystaniem sprzętów sportowych
· granie w gry zespołowe, stolikowe
· warsztaty edukacji zdrowotnej – Kurs pierwszej pomocy przedmedycznej
· warsztaty muzyczno – dźwiękowe
· warsztaty o tematyce ekologicznej
· warsztaty florystyczne
· warsztaty pt.: „Łamigłówki dla każdej główki”
· terapia z wykorzystaniem tablicy multimedialnej oraz „Magicznego dywanu”.
· kurs języka angielskiego „English Fun Club”
· zajęcia rozwijające pt.: „Matematyka na wesoło”
· terapia komputerowa
· warsztaty mydlarskie
· warsztaty tworzenia świeczek
· warsztaty szycia breloczków
· warsztaty ceramiczno-gliniarskie
· warsztaty z sensoplastyki
· warsztaty plastyczne pt. „Kolorowa kredka”
· terapia techniczna
· kurs ogrodniczy
· popołudnia z filmem i książką
· spotkania integracyjne tj.: ognisko, spotkanie andrzejkowe
· warsztaty iluzjonistyczne
Stowarzyszenie udziela także pomocy psychologiczno – pedagogicznej i społecznej oraz prowadzi poradnictwo dla potrzebujących wsparcia rodzin i opiekunów naszych podopiecznych, poprzez:
W tym roku, w związku z pandemią koronawirusa nie można było zorganizować pod koniec grudnia tradycyjnej Wigilii szkolnej. Jednak, żeby atmosfera świąteczna była razem z nami, zostały zorganizowane mniejsze, klasowe spotkania wigilijne. Dzięki dofinansowaniu Miasta Szczecin i naszemu Stowarzyszeniu uczniowie klas 1-3a oraz wszystkich klas „B”- przychodzący do szkoły, na początku grudnia poczuli świąteczny klimat. Uczestnicy przygotowali świąteczne dekoracje, wspólnie upiekli i udekorowali pierniczki, ubrali choinki, by na końcu usiąść przy wigilijnym stole i zjeść świąteczne przysmaki, zaśpiewać kolędy i miło spędzić czas.
Oczywiście o uczniach pamiętał także Mikołaj, który w imieniu Rady Rodziców oraz Stowarzyszenia rozdał słodkie upominki.
Podopieczni Stowarzyszenia, w ramach realizacji Projektu „Każdy może być Mistrzem”,współfinansowanego przez siebie i Miasto Szczecin – w dniu 21.10.2020r. samodzielnie wykonali własne bransoletki i breloczki. Do tego celu wykorzystana została specjalna folia, utwardzalna pod wpływem ciepła. Dziewczęta i chłopcy odrysowywali najpierw na niej wybrane przez siebie obrazki, które później pięknie pokolorowali. Tak przygotowane „kolorowanki” znalazły się w piekarniku, w którym na oczach uczniów w „czarodziejski sposób” zmieniły się w twarde wisiorki. Gotowe zawieszki dziewczęta przyczepiły do swoich bransoletek, a chłopcy – do własnych breloczków.
Radości z tworzenia własnej biżuterii było co niemiara! Wszyscy uczestnicy byli dumni ze swoich pomysłów, a wykonaną biżuterią chwalili się wszystkim dookoła! Kto wie, może po latach odnajdą „zaczarowaną” bransoletkę lub breloczek i pokażą je swoim dzieciom lub wnukom….
Przez cały rok 2020 Stowarzyszenie w ramach Projektu współfinansowanego przez Miasto Szczecin pn. „Każdy może być Mistrzem”- organizuje dla swoich podopiecznych różnorodne warsztaty, spotkania i terapie zajęciowe.
We wrześniu niektórzy uczniowie wzięli udział w warsztatach florystycznych. Pod okiem Pań specjalistek – florystek oraz swoich nauczycielek samodzielnie wykonali przepiękne jesienne kompozycje, które ozdobiły naszą szkołę.
Kolejnymi ciekawymi zajęciami dla podopiecznych Stowarzyszenia, w ramach realizacji Projektu na 2020r. pn. „Każdy może być Mistrzem” – były warsztaty tworzenia mydełek.
Uczestnicy w dniu 7.10.2020r. wykorzystując kolorowe, pachnące plastry antyalergicznych baz mydełkowych, z których wyciskali różne kształty, układali je według własnego pomysłu do wybranych silikonowych pojemniczków – stworzyli swoje własne mydełka. Była to niezapomniana lekcja kreatywności i mnóstwo radości z tworzenia 🙂
Takie mydełka mogą być nie tylko osobistym środkiem czystości, pięknym łazienkowym dodatkiem, ale także pachnącym prezentem 🙂
Polecamy wszystkim!
6.11.2020r. w ramach realizacji Projektu „Każdy może być Mistrzem”, współfinansowanego przez Miasto Szczecin i nasze Stowarzyszenie odbyły się dla klas 4-8a – zajęcia profilaktyczne z pierwszej pomocy przedmedycznej.
Ratownicy medyczni omówili, jak należy reagować w nagłych przypadkach, przypomnieli uczniom, w jaki sposób wezwać ratunek, jak udzielić pomocy poszkodowanemu oraz przedstawili sposoby zabezpieczenia przed zagrożeniami zdrowia i życia. Chętni uczniowie pod okiem fachowców przećwiczyli min. powiadamianie służb ratowniczych o wypadku, pierwszą pomoc oraz bandażowanie ran. Takie umiejętności powinien posiadać każdy człowiek, bowiem naszym obowiązkiem jest udzielenie pomocy na miejscu zdarzenia.
Dużo zdrowia dla Wszystkich.
Kolejne kreatywne warsztaty, realizowane w ramach Projektu „Każdy może być Mistrzem”, współfinansowanego przez Miasto Szczecin i nasze Stowarzyszenie – to warsztaty tworzenia „sypanych” świeczek, które odbyły się 15.10.2020r.
Uczestnicy zajęć – podopieczni Stowarzyszenia, wsypywali do szklanego pojemnika wybrane przez siebie materiały sypkie o różnorodnej strukturze i kolorze, układali je warstwami, następnie za pomocą patyczka wykonywali w nich rożne wzory. Po uzupełnieniu całości świeczką – powstały cudne indywidualne arcydzieła. Z pewnością zdobią teraz pokoje w domach naszych podopiecznych.
Brawo dla wszystkich uczestników warsztatów za kreatywność, pomysłowość i zdolności manualne 🙂
Każda ze świeczek stała się indywidualnym dziełem sztuki użytkowej.
W ramach kolejnych warsztatów zorganizowanych dla podopiecznych Stowarzyszenia, ze wspólnego z Miastem Szczecin Projektu „Każdy może być Mistrzem” – w dniu 4.11.2020r.na terenie szkoły odbyły się zajęcia dźwiękowe pn. „Cisza i Dźwięk”.
Prowadząca zajęcia – w przystępny sposób przybliżyła uczestnikom informacje z tzw. ekologii muzyki. Jej twórcą był kanadyjski kompozytor oraz ekolog akustyczny Raymond Murray Schafer. Dzieci dowiedziały się, że dźwięki są wszędzie, a ich źródłem są urządzenia, maszyny, człowiek oraz natura. Podczas warsztatów uczniowie min. słuchali różnych dźwięków: odgłosów natury, brzmienia przemysłowe i muzykę. Odgadywali także zagadki dźwiękowe oraz narysowali swoje wyobrażone dźwięki lub zwierzęta, które je wydają. Uczestnicy porozmawiali także o ciszy i skutkach przebywania w hałasie.
Było to ciekawe spotkania, podczas których podopieczni Stowarzyszenia poćwiczyli swój słuch, rozwijali wyobraźnię, działali kreatywnie oraz dokonali różnych dźwiękowych odkryć.
Zapytajcie Ich sami 🙂
W dniu 03.11.2020r. Stowarzyszenie przeniosło swoich podopiecznych z PSPS 25 w niesamowitą „MISJĘ CUD – Raj na Ziemi”. Naszą przewodniczką była specjalna wysłanniczka- Agentka CUD, która przybyła na Ziemię z misją ratowania przyrody!
Prowadząca warsztaty – pani Paulina z „Galerii Tworzę się” – przekazała uczestnikom wiele ciekawych informacji o naszej Ziemi, pięknie przyrody i katastrofalnych skutkach niedbania o środowisko. Uczniowie obejrzeli film o Agentce CUD i wraz z nią podjęli trud ratowania naszej planety od niszczących ją, niebezpiecznych potworów!
Nasi uczniowie wymyślili i narysowali swoich EKO- bohaterów, którzy uratują Świat! 🙂
Byli to np. : „Zasadzasz drzew”, „Kwiatowa wróżka” i inne.
Ich rysunki zawisną w Galerii „Tworzę się” w Szczecinie.
Dla tych, którzy chcą także stać się Super- Agentami ratującymi świat więcej na:
https://www.facebook.com/PrzepraszamTworzeSie/posts/3320729774650418 notif_id=1597682465757056¬if_t=page_post_reaction
https://www.facebook.com/PrzepraszamTworzeSie/videos/305542727174830
Zabawcie się w Ekologów