Zakończenie roku szkolnego

   Ostatni dzień w szkole to uroczysty apel dla uczniów klas młodszych oraz tych z drugiego etapu edukacyjnego. Przygotowano wspaniałe, ostatnie pokazy i wystąpienia naszych uczniów. Były piosenki, tańce, recytacje, prezentacje. Ze smutkiem pożegnaliśmy uczniów klasy 8, zaczną oni edukację w innych szkołach.  Z sentymentem będziemy wracać do tego minionego Roku Szkolnego.

Renata Borten

Apel kończący rok szkolny 2021/2022

    Na zakończenie roku szkolnego podsumowano osiągnięcia uczniów. Odbył się apel, na którym wyróżniono najlepszych uczniów, doceniono aktywność i działania w różnych dziedzinach. Pani Dyrektor z przyjemnością wręczała dyplomy.

Renata Borten

Szczecińska Spartakiada

Uczestniczyliśmy w Szczecińskiej Spartakiadzie zorganizowanej w SP74.

Śniadanie na trawie

   W piątek 3 czerwca posiłek zjedliśmy na trawie.

Dzień Dziecka

  Po raz kolejny uczestniczyliśmy w MIĘDZYNARODOWYM DNIU DZIECKA. Naszą szkołę odwiedził zabawny klown Czarek ze swą nieodłączną towarzyszką Kropką. Zabawiali oni naszych podopiecznych, dostarczając im wiele radości, humoru i smakołyków. Był to kolejny niezapomniany DZIEŃ zorganizowany dla naszych uczniów.

Pani Monika, Pani Kasia

Szczecin Moje Miasto

   Klasa 4B wzięła udział w Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym p.t. “Szczecin- moje miasto”. Do konkursu zaprosiła nas Szkoła Podstawowa nr 52 w Szczecinie.  Tematem przewodnim były zabytki naszego miasta oraz najbardziej charakterystyczne miejsca. Uczniowie klasy 4B pod kierunkiem nauczyciela wykonali zdjęcia budynku swojej szkoły, ponieważ jest to budynek o statusie zabytku.

   W dniu 10 maja br. zostaliśmy zaproszeni na uroczystość rozstrzygnięcia konkursu. W imieniu uczniów nagrody odebrał  Dawid Glezner. Dziękuję bardzo rodzicom Dawida za zaangażowanie  w organizację wyjazdu. 

Katarzyna Majchrzak

Wiosenne rymowanki

    We wtorek, 26 kwietnia odbył się długo wyczekiwany przez uczniów konkurs recytatorski pt. „Wiosenne rymowanki”. Wzięło w nim udział 20 uczniów z niemal wszystkich klas. Na uwagę zasługuje fakt, iż dzieci z klasy 4b przedstawiły wiersz przy pomocy piktogramów. Większość uczniów pięknie nauczyła się wierszy na pamięć. Poziom konkursu był bardzo wyrównany i jury postanowiło wszystkim uczestnikom przyznać dyplomy oraz słodkie upominki. Brawo!

 

Dominika Adamczyk

 

Dzień Ziemi

Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzimy już od ponad 50 lat, w Polsce zaś od ponad 30.  Bierze w nich udział ponad 190 państw na całym świecie. Święto to stanowi okazję do zastanowienia się nad aktualną sytuacją naszej planety. W tym dniu organizuje się liczne akcje ekologiczne. Organizują je przedszkola, szkoły, instytucje, organizacje różnego typu, urzędy.

Co roku akcja zwraca uwagę na inny problem związany ze środowiskiem i ekologią, np. ochrona zagrożonych gatunków, promocja odnawialnych źródeł energii czy ograniczenie zanieczyszczeń pochodzących z plastiku.

Hasło przewodnie Światowego Dnia Ziemi 2022 to – Zainwestuj w naszą planetę. Organizatorzy zwracają uwagę na konieczność zmian w różnych obszarach działalności oraz wspólną odpowiedzialność – firm, rządów i obywateli.

Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia na całym świecie. Wydarzenie ma na celu promocję ochrony środowiska oraz szerzenie wiedzy ekologicznej.

  • Co można zrobić na Światowy Dzień Ziemi ?
    Małe rzeczy wykonywane przez wiele osób mają duże znaczenie.
  • Segreguj odpady
  • Wyłączaj światło, kiedy wychodzisz z pomieszczenia – oszczędzaj energię

  • Oszczędzaj gaz

  • Zakręć kran w czasie mycia zębów – oszczędzaj wodę.
  • Wybieraj produkty w szklanych i papierowych opakowaniach
  • Ogranicz spożycie mięsa
  • Zrezygnuj z zakupów wody w plastikowej butelce – wybierz szklaną butelkę albo wielorazową opcję z filtrem
  • Ogranicz nieprzemyślane zakupy – kupując tylko to, czego potrzebujesz przyczyniasz się m.in. do zmniejszenia ilości śmieci
  • Użyj wielorazowych toreb na zakupy
  • Kupuj produkty od lokalnych dostawców;
  • Naprawiaj zepsute sprzęty, ubrania czy narzędzia
  • Wybierz komunikację miejską albo rower zamiast samochodu;

  • Dzisiaj porządkujemy teren wokół naszej szkoły, sadzimy przyniesione przez was rośliny.

DZIEŃ KOBIET W SZKOLE

Dzień Kobiet, 8 marca 2022 r. upłynął pod znakiem ciepłych życzeń i upominków od uczniów.
W ten piękny i wyjątkowo słoneczny dzień chłopcy pamiętali o paniach z grona pedagogicznego, paniach z administracji i obsługi, a także o swoich koleżankach z klas, którym wręczyli drobne upominki, artykuły piśmiennicze oraz słodycze. Paniom i uczennicom, które nie mogły być z nami z powodów zdrowotnych, przesyłamy moc serdecznych życzeń, w szczególności dużo zdrowia. Do miłego zobaczenia, czekamy na Was!    

Samorząd Uczniowski z opiekunem, Anną Hrycaj

WALENTYNKOWE WARSZTATY PLASTYCZNE

     Tuż po feriach zimowych w poniedziałek, 14 lutego 2022 roku, w ramach zajęć gry i zabawy oraz zajęć plastyki uczniowie kl.1a, 2,a, 2sl, 3sl, 4c, 6a i 5a wzięli udział w warsztatach plastycznych, podczas których wykonali walentynkowe zakładki do książek. Zakładki były formą prezentu dla osoby, której uczniowie chcieliby okazać swoją sympatię. Nauczycielka prowadząca zajęcia, przypomniała uczniom co to jest „komplement” i jaką ma on moc. Uczestnicy  losowali karteczki z komplementami, którymi mogli obdarować w wolnym czasie wybraną przez siebie osobę. Po zakończonych warsztatach każdy mógł zabrać ze sobą kolorowe balony do zabawy podczas przerw.

Organizator warsztatów: Anna Hrycaj

Gra planszowa

   Uczniowie klasy 7a naszej szkoły jako pierwsi przetestowali edukacyjną grę planszową pt. „Ograj ograniczenia”, którą stworzyła Fundacja Badań Społecznych, w ramach Projektu współfinansowanego przez Gminę Miasto Szczecin.

Gra przeznaczona jest dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych osób z lekką i umiarkowaną niepełnosprawnością intelektualną oraz z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Jej głównym celem jest stymulowanie rozwoju uczestników poprzez ćwiczenie umiejętności społecznych, przekazywanie wiedzy ogólnej  oraz kształtowanie konstruktywnych postaw.

   Podczas gry  uczniowie kl.7a  podzielili się na kilka 3-osobowych zespołów. Zgodnie z instrukcją potasowali karty na: Karty Wiedzy, Zachowań i Wyzwań, wybrali swój kolor pionka, ustalili kolejność gry i …. rozpoczęła się pasjonująca rozgrywka!

Emocji było co niemiara! Ustawienie pionka na oznaczonym danym kolorem polu oznaczało wykonanie zadania z całej puli. W dziale „Wiedza”- uczniowie odpowiadali na zadane pytania, w zestawie zadań typu „Zachowanie”- przekazywali informację,  jak zachowaliby się w danej sytuacji, a w dziale „Wyzwanie” – wykonywali określone zadania praktyczne. Czerwone pola wywoływały największe zmiany w rozgrywce. Przynosiły ze sobą pozytywne lub negatywne wzmocnienie, które niekiedy stanowiło o wyniku całej gry.

   Po zakończeniu gry uczniowie wypełnili anonimowe ankiety. Wynikało z nich, że gra pt. „Ograj ograniczenia”  bardzo się wszystkim spodobała i chętnie zagraliby w nią jeszcze raz. Będzie to możliwe, ponieważ Fundacja Badań Społecznych przekazała szkole Stowarzyszeniu kilka egzemplarzy tej gry. Są one dostępne dla chętnych w świetlicy szkolnej.

    Zapraszamy wszystkich uczniów do korzystania z gry, szczególnie podczas zajęć
z wychowawcą, ale także na przerwach, czy w świetlicy.  Rodzice także mogą zagrać w grę ze swoimi dziećmi w domu, drukując ją z poniższego linka:

https://drive.google.com/drive/folders/19256BUYD9YXAy4JaYIblX_km_i3vyZm4

Miłej zabawy!

Pedagog- Marzena Depa

Mikołajki

Spełnione marzenia uczniów dzięki TVP i akcji charytatywnej "Reklama Dzieciom"

Dzięki środkom finansowym w ramach 27. edycji akcji charytatywnej „Reklama Dzieciom” w naszej szkole zrealizowano projekt modernizacji sali muzyki i przystosowano ją na salę do muzykoterapii, terapii tańcem i ruchem. Zakupiono m. in. lustra oraz drążki baletowe, które odgrywają ważną rolę podczas nauki tańca. Doposażono salę w instrumenty muzyczne, a także w wysokiej klasy sprzęt nagłośnieniowy. 7 grudnia 2021 roku Telewizja Polska odwiedziła naszą szkołę. Sfilmowano zajęcia w pięknie wyremontowanej i kompleksowo wyposażonej sali. Pani Monika Piechowiak poprowadziła zajęcia taneczne dla klasy 7a i 8a, a pani Anna Hrycaj zaprezentowała metody pracy z dziecięcym zespołem wokalnym i instrumentalnym. Szerszego wywiadu dla Telewizji Polskiej udzieliła nasza Pani Dyrektor Grażyna Dziadkowiec.

            Dziękujemy bardzo naszym sponsorom za to, że dzięki tak atrakcyjnie wyposażonej sali, artystyczne marzenia naszych uczniów mogą być realizowane w naszej szkole.

Nauka zdalna

W dniach od 09 do 17 grudnia 2021 roku dyrektor szkoły, na podstawie pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Szczecinie oraz zgody Prezydenta Miasta Szczecin, wprowadza realizację obowiązku szkolnego w trybie zdalnym. 

 

Rocznica Odzyskania Niepodległości

   W tym roku obchodziliśmy 103 rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji spotkaliśmy się na Akademii poświęconej ważnym wydarzeniom z historii Polski. Uczniowie klas 5a, 6a, 7a zaprezentowali wydarzenia Nocy Listopadowej. Na podstawie fragmentów „Kordiana” Juliusza Słowackiego oraz dramatu Stefana Wyspiańskiego „Noc Listopadowa” przenieśliśmy się do Warszawy roku 1830. Uczniowie wykonali samodzielnie rekwizyty pod fachowym okiem Pana Zdzisława, znanego w naszej szkole scenografa. W rolę Piotra Wysokiego wcielił się Bartłomiej O., Wielkiego Księcia Konstantego odegrał Adam D. Zamach na Księcia Konstantego okazał się nieudany, Konstanty w przebraniu kobiety uciekł ze sceny. Powstanie styczniowe upamiętnili uczniowie klasy 4c inscenizacją na podstawie obrazu Artura Grottgera „Pożegnanie Powstańca”. Julia w roli żony czule żegnała powstańca – Kamila, który wyruszył do walki o wolność Polski.

 

Organizatorzy: A. Noga, A. Litarowicz, T. Mikoda

Warsztaty przyrodnicze w ramach innowacji pedagogicznej „Przyjaciel Puszczy Bukowej”

   9 listopada 2021r. klasy 4c, 6b, 8b wyruszyły pieszo przez Puszczę Bukową na warsztaty przyrodnicze do Centrum Edukacji Leśnej. Była to lekcja o pająkach pt. „Świat na ośmiu nogach”. Pani Karolina przedstawiła nam prezentację, z której dowiedzieliśmy wielu ciekawostek np. o tym, że nie wszystkie pająki tworzą pajęczynę. Mogliśmy obejrzeć prawdziwe okazy niektórych gatunków tych zwierząt. Zaciekawienie wszystkich wzbudził taniec godowy samca pokazany na filmie. Okazało się, że nasi uczniowie także potrafią go zatańczyć. Na koniec każdy wykonał własnego, kolorowego pająk według prezentowanej instrukcji. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 

Litarowicz, M. Straszewska

Kolorowy pająk zrobiony przez dzieci

Legendy Puszczy Bukowej

    W szkole odbyło się spotkanie z legendą w ramach innowacji pedagogicznej „Przyjaciel Puszczy Bukowej”. Tym razem dzieci dowiedziały się skąd pochodzą Gryfy i co mają wspólnego z naszymi pięknymi lasami. Uczniowie obejrzeli prezentację pt.  „Legenda o tym jak Gryfy do Szczecina trafiły” opracowaną na podstawie książki „Przewodnik po magicznym lesie. Legendy Puszczy Bukowej”.  Dzieci zobaczyły różne wizerunki Gryfów  i usłyszały ciekawostki  o tych dziwnych stworzeniach. Następnie każdy mógł wziąć udział w konkursie zagadek przyrodniczych i wybrać sobie kolorowankę z Gryfem. Prace dzieci zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym. Po takich zajęciach na pewno każdy uczeń wie, jak wygląda herb Szczecina.  Zapraszamy na kolejne spotkania…już wkrótce.

 

A. Litarowicz, M. Straszewska

Jesienny spacer na  cmentarz

    Jak zachować wspomnienia? Jak przywołać pamięć o zmarłych? Jak w kulturalny sposób spędzać czas na cmentarzu? Na te pytania uczniowie klasy 4c oraz 6b szukali odpowiedzi podczas jesiennego spaceru na pobliski cmentarz w Zdrojach. Była to okazja do doskonalenie umiejętności społecznych podczas zakupu zniczy oraz rozmowy na temat polskiej tradycji związanej z Dniem Wszystkich Świętych.


Wolontariat Szkolny obchodzi drugie urodziny

   Z tej okazji w miniony czwartek 21.10.2021r , zaprosiliśmy wszystkich uczniów i nauczycieli do tego radosnego świętowania. Mieliśmy wielu gości, którzy składali nam życzenia. Opowiadaliśmy jak się zaczęła  nasza szkolna przygoda z Wolontariatem, co udało się nam wspólnie zrobić, jakie mamy plany. Był czas na  zdjęcia i wspomnienia  a także na refleksję i zabawę. Ciekawy film pod tytułem ,,Pomagając  innym  pomagasz sobie” i  wspólna zabawa, utwierdziła nas w przekonaniu , że w grupie i współdziałaniu jest siła i  ogromna moc pomagania. Nasi wolontariusze: Weronika, Olaf i Kaspian pięknie zaprezentowali się, mówiąc o tym dlaczego należą do wolontariatu, zachęcali też innych do wspólnych działań i akcji. To był piękny czas dzielenia się – słowem i wspólnymi przeżyciami. Dla każdego znalazł się również słodki upominek.

P.S. 

   Po spotkaniu , kilku uczniów  odważnie zgłosiło się do współpracy, mówiąc – ,, Ja też chcę pomagać”. Ogromna radość naszej grupy nie miała końca. Po raz kolejny doświadczyliśmy, że –pomaganie ma sens-.        

Justyna Rawska

1021 Leśna Sobota - jesienny rajd po Puszczy Bukowej

   16 października 2021r. uczestniczyliśmy w 1021 Leśnej Sobocie, zorganizowanej przez pracownię  turystyczno-ekologiczną przy Pałacu Młodzieży PCE w Szczecinie. Jest to cykl imprez  turystycznych, które odbywają się od 18 września 1966 r. Są to wędrówki po Puszczy Bukowej i Puszczy Wkrzańskiej.

 

   Dzisiaj wędrowaliśmy po jesiennej Puszczy Bukowej w towarzystwie nauczycieli i uczniów z innych szkół. Przewodnikiem  była Pani Ela Wielgoszewska. Posłuchaliśmy ciekawej  legendy o Skarbku i podziwialiśmy piękno kolorowej, jesiennej  puszczy. Pokonana trasa: Jezioro Szmaragdowe- niebieski szlak  Równiny Wełtyńskiej – Psie Pole (polanka)- żółty szlak – Szwedzki kamień-  Droga Chojnowska – Szmaragdowe. Dziękujemy za wspólna wędrówkę i zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 

Opiekunowie koła:

SKKT Bukowinki: A. Litarowicz, M. Straszewska

 
 

Warsztaty przyrodnicze w ramach innowacji pedagogicznej „Przyjaciel Puszczy Bukowej”​

   Od dawna uczestniczymy w lekcjach w Centrum Edukacji Leśnej, bo już od 2016 roku. Rok temu podjęliśmy dodatkową współpracę w celu realizacji innowacji pedagogicznej pt. „Edukacja przyrodnicza pod hasłem: Przyjaciel Puszczy Bukowej”. Pandemia trochę nas wykluczyła z cyklu zaplanowanych zajęć. W tym roku szkolnym wróciliśmy do tego miejsca z wielką przyjemnością i cieszymy się, że możemy kontynuować nasze plany.

   15 października 2021r. byliśmy na bardzo ciekawej  lekcji o owadach pt. „Świat na sześciu nogach”. Pani Karolina przedstawiła nam prezentację, pokazywała różne okazy owadów i nawet pozwalała brać do ręki, dotykać. Na koniec każdy uczeń miał możliwość wykonania własnej przypinki. Wiemy, że owady możemy spotkać w wodzie, w ziemi i w powietrzu, a biedronki bywają bez kropek. Komarów nie lubimy, mogą przenosić choroby. Bywają też pożyteczne owady np. dzięki jedwabnikom mamy jedwab, dzięki pszczołom miód, wosk itp. Dziękujemy za  edukację przyrodniczą. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


M.Straszewska, A.Litarowicz

Akademia z okazji Dnia Nauczyciela

     14 października 2021r.odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Poprowadzili ją uczniowie z Samorządu Uczniowskiego, Ewa i Jakub (kl.8a). Uczestniczyła w niej Pani dyrektor, G.Dziadkowiec, Pani wicedyrektor M. Depa, Przewodnicząca Rady Rodziców, Pani K.Wdowczyk, nauczyciele, pedagodzy, wychowawcy, uczniowie, rodzice uczniów oraz pracownicy administracji i obsługi szkolnej.

     Od pierwszego września nasza szkolna rodzina powiększyła się o 10 najmłodszych kolegów. Pani Dyrektor dokonała aktu ślubowania i pasowania na ucznia symbolicznym ołówkiem. W części oficjalnej za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej zostały wręczone pięciu nauczycielom naszej szkoły Nagrody Prezydenta Miasta Szczecin. Otrzymali je: Pani Dyrektor G.Dziadkowiec, Pani A.Kowalska, Pani D.Adamczyk, Pani A.Hrycaj.

     W programie artystycznym zaprezentowali się uczniowie kl.1a  i 2a pod kierunkiem Pani A.Płosy, grupa taneczna dziewcząt z kl.5a, 6a, 7a pod kierunkiem Pani M.Piechowiak. Życzenia dla nauczycieli wyśpiewali uczniowie  kl.6b wraz z solistką J.Nowacką (kl.5a), przygotowani przez Panią D.Adamczyk. Niespodzianką było humorystyczne przedstawienie z udziałem nauczycieli pt. „Pokaz pomocy szkolnych”, w którym wystąpili: A. Kowalska, K.Majchrzak, I.Stawicka, D.Adamczyk, Sz.Adamczyk, B.Białaś-Przekupień, Z.Przekupień, K.Raduszewska, A.Hrycaj, oraz uczeń A.Dyhdalewicz (kl.6a).

 

Organizatorzy:

Pasowanie na ucznia: A.Siarkiewicz, A.Płosa

Część artystyczna: A.Hrycaj

Profilaktyka spotkanie z Arci

    4 października 2021 r. uczniowie klas: 6a, 7a, 8a i 8b wzięli udział w wyjątkowym spotkaniu profilaktycznym pt.: „Moje życie jest cenne”, które odbyło się w formie koncertu muzyki hip- hop i reggae. Prowadził je artysta o pseudonimie Arci, który poprzez muzykę i swoje opowiadania ostrzegał młodzież przed wejściem w kontakt z alkoholem oraz innymi substancjami psychoaktywnymi. Prowadzący pokazał także, jakie konsekwencje niesie za sobą uzależnienie. Zachęcał jednocześnie młodzież do odkrywania swoich pasji i podążania za marzeniami. Podczas spotkania artysta wystąpił z tańcem hip- hop, z pokazami didżejskimi przy gramofonach, śpiewał piosenki z pozytywnym przesłaniem oraz opowiadał o swojej historii i koncertach. W drugiej części spotkania chętni uczniowie spróbowali swoich sił w śpiewie z artystą oraz muzykowaniu z bębnami.

  

   To niecodzienne spotkanie profilaktyczne pozostanie na długo w pamięci uczestników. Muzyka jest dobrym przekazem wartości i doskonałą terapią, co można zobaczyć i wysłuchać.


Przekierowanie na stronę Dzień Dobry TVN

Święto pieczonego ziemniaka

   W miniony piątek, tj. 1 października uczniowie klas 1-3 a mieli okazję po raz kolejny uczestniczyć w „Święcie pieczonego ziemniaka”. Jest to cykliczna edukacyjna impreza plenerowa organizowana w naszej szkole od wielu już lat.

 

   Po drugiej lekcji wybraliśmy się do Puszczy Bukowej, gdzie przy ognisku mogliśmy się ogrzać, upiec kiełbaski oraz tytułowe ziemniaki. Tradycyjnie odbyły liczne konkursy, zawody  sportowe oraz zmagania z ziemniakiem w roli głównej. Zwieńczeniem tak udanego dnia była prezentacja poświęcona życiu i zwyczajom nietoperzy, zorganizowana przez Szczecińskie Centrum Edukacji Leśnej „Szmaragd”.

Renata, Iza, Ala

Dzień Chłopaka

   W dniu 30 września 2021 r.  klasy 1-6 „b” świętowały Dzień Chłopaka. Uczniowie brali udział w międzyklasowych grach i zabawach, zdobywali tytuły  różnych ekspertów min. specjalisty od wiązania krawatów, znawcy marek samochodów, artysty- malarza portretowego.  Na zakończenie czekała niespodzianka z której wszyscy się ucieszyli- szkolne kino z ciepłym popcornem.

Warsztaty z okazji Dnia Chłopaka

   W dniach 30 września i 1 października 2021 roku, chłopcy z klas 4-8 „a” uczestniczyli w warsztatach rękodzielniczych, podczas których wykonali breloki do kluczy metodą węzłów. Każdy uczestnik mógł zabrać do domu wykonany przez siebie brelok.

 
Organizator: Anna Hrycaj (opiekun Samorządu Uczniowskiego)
Klasa 5a prezentuje bryloczki

Warsztaty ekologiczne

   Co by było, gdyby na świecie wyginęły pszczoły? Po co potrzebne są te małe owady człowiekowi? Czy pszczoły produkują tylko miód? Jakie rośliny przyciągają pszczoły najbardziej ? Na te i inne pytania udzieliły odpowiedzi  uczniom klas 1-3 „A” oraz 1-8 „B” panie z Galerii Tworzę się, które w dniu 20.09.2021 r. przeprowadziły na terenie naszej szkoły warsztaty ekologiczne.

   W pierwszej części spotkania uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną o tematyce przyrodniczo- ekologicznej . W drugiej części – na boisku szkolnym, samodzielnie  przygotowali według specjalnego przepisu tzw. „bomby kwiatowe”. Były to kule ulepione własnoręcznie z ziemi, gliny, wody z domieszką różnorodnych  nasion roślin miododajnych. Gotowe kule uczestnicy warsztatów rzucili na trawniki w pobliżu szkoły lub umieścili w doniczkach, które postawili w swoich klasach. Niektórzy przygotowane kule zabrali do swoich domów, ogródków lub na działkę, by tam na wiosnę wyrosły przepiękne kwiaty przyciągające pszczoły i inne owady.

W taki to sposób nasi uczniowie przyczynili się do ochrony środowiska naturalnego !

   Warto zapamiętać słowa Alberta Einsteina, że „ gdyby na świecie zabrakło pszczół, ludziom na ziemi pozostaną jedynie cztery lata istnienia”. 

   Wszyscy dbajmy więc o naszą planetę, w każdy możliwy sposób,  na co dzień, a nie tylko od święta !

Marzena Depa.

Sprzątanie Świata

   Sprzątanie świata to akcja ogólnoświatowa. Uczestniczą w niej wolontariusze wielu państw na całym świecie. W tym roku, tradycyjnie już pod koniec września, wyruszyliśmy po raz kolejny aby posprzątać Polskę.

   Tegorocznej akcji przyświecało hasło ”Myślę , więc nie śmiecę”. Każdy z nas powinien mieć świadomość, że nie opłaca się śmiecić w naturze, jeśli chcemy zadbać o nasze wspólne oraz przyszłych pokoleń zdrowie. Niszcząc naturę, niszczymy siebie. W Akcji Sprzątanie świata nie chodzi bowiem o to, by sprzątać, ale o to, by nie śmiecić oraz poprawnie segregować odpady. Kampania  „Sprzątania Świata” tak jak inne tego typu przedsięwzięcia ma przede wszystkim charakter edukacyjny. Uczy poszanowania środowiska naturalnego i pokory dla otaczającej nas przyrody, promuje proekologiczne postawy i zachowania, uświadamia nam, że stan środowiska w którym żyjemy zależy w dużej mierze od nas samych. Dlatego każdego roku, od wielu lat bierzemy udział w tym przedsięwzięciu.

   Wszyscy najmłodsi uczniowie porządkowali teren przylegający do naszej szkoły. Zebrali oni mnóstwo odpadów różnego pochodzenia. Zostały one posegregowane i przygotowane do wywiezienia oraz recyklingu. Wszyscy uczestnicy akcji mieli możliwość wysłuchania wiersza pt. ”O pięciu grochu ziarenkach”, zaś uczniowie klasy 6b, wykonali ciekawy plakat wieńczący tegoroczną akcję.

Bezpieczna droga do szkoły

  W pierwszych dniach września, już tradycyjnie spotykamy się z przedstawicielami Straży Miejskiej. Nasi najmłodsi uczniowie, pod okiem doświadczonych instruktorów, przypomnieli sobie zasady bezpiecznego zachowania się w ruchu ulicznym.

  Uczestniczyli w praktycznych zajęciach przechodzenia przez jezdnię, utrwalili zasady panujące na drodze oraz przypomnieli sobie znaczenie podstawowych znaków drogowych. Wyposażeni w tak potrzebną wiedzę, będą bezpiecznie przyjeżdżać do szkoły i wracać do domu. Na zakończenie zajęć, każdy z uczestników otrzymał pieczątkę, która jest oznaką pomyślnie zakończonego sprawdzianu na drodze.

Skip to content