Nagrody za Talenciaki

   Otrzymaliśmy nagrody za TALENCIAKI zebrane w akcji „Szkoły pełne talentów” prowadzonej przez sieć sklepów LIDL. Zaangażowanie uczniów, rodziców oraz nauczycieli było ogromne, za co serdecznie dziękujemy. Wspólnie zebraliśmy  1688 talenciaków !!!

 Otrzymane nagrody to:

  1. Zestaw dziesięciu piłek do piłki ręcznej.
  2. Zestaw produktów do zajęć kreatywnych: pastele olejne, plasteliny, farby, kleje introligatorskie, pędzle, bloki, papiery kolorowe, filce do dekoracji, folie piankowe, pianki dekoracyjne, bibuły ozdobne i karbowane, brokaty sypkie, nożyczki, dziurkacze kreatywne

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy dedykowali TALENCIAKI naszej szkole!

Wycieczka do straży pożarnej – niezapomniana lekcja bezpieczeństwa!

   W dniu 14 stycznia 2025r. uczniowie klas 7c i 5b mieli okazję odwiedzić miejscową straż pożarną, by poznać tajniki pracy strażaka oraz zdobyć cenną wiedzę na temat bezpieczeństwa w sytuacjach zagrożenia pożarem.

Podczas wizyty strażacy przeprowadzili interesującą lekcję, w trakcie której uczniowie dowiedzieli się, jak prawidłowo zachować się w razie pożaru oraz jak ważna jest szybka reakcja w takich sytuacjach. Następnie mieliśmy możliwość zapoznania się ze strojem strażaka oraz specjalistycznym sprzętem, który ratuje życie i pomaga w pracy strażaków.

   Wielkim zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie wozów strażackich – uczniowie mogli wejść do środka i na własne oczy zobaczyć, jak wygląda wyposażenie tych imponujących pojazdów. Atrakcją dnia był pokaz zjazdu strażaka na rurze, który wzbudził ogromny entuzjazm wśród uczestników.Dzięki tej wycieczce uczniowie nie tylko zyskali nową wiedzę i umiejętności, ale także zrozumieli, jak odpowiedzialna i wymagająca jest praca strażaka. Serdecznie dziękujemy strażakom za ciepłe przyjęcie i inspirujące spotkanie!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wycieczki w naszej galerii!

.

Stop antybiotykoodporności

Spotkania z klasami w szkolnej świetlicy wraz z wychowawcami. 

Harmonogram:

21.01.2025 r. – lekcja 3, klasa 5a

21.01.2025 r. – lekcja 4, klasa 8a

22.01.2025 r. – lekcja 2 klasa 5sl

24.01.2025 r. – lekcja 4, klasa 6a

29.01.2025 r. – lekcja 4, klasa 4a

 

Po zakończeniu spotkania klasy wykonują plan zgodny z tematyką warsztatów. 

Spotkanie prowadzi Pani Alicja (pielęgniarka) i Pani Beata.

 

Kiermasz Bożonarodzeniowy

W miniony poniedziałek, tj. 16.12 jak co roku w naszej szkole odbył się kiermasz bożonarodzeniowy. Atmosfera na korytarzu na parterze, jak na jarmarku. Było  kolorowo, pachniało wypiekami tak, że trudno się było oprzeć. Ozdoby z kolorowego papieru, bombki, wieńce do zawieszenia na drzwiach, liczne książki i zabawki, a także smakowite słodkości własnego wypieku – to tylko część artykułów, dostępnych na tym barwnym kiermaszu. Wystawione były także atrakcyjne stroiki świąteczne – własnoręcznie wykonane przez uczniów.  Wszystko to budziło prawdziwy zachwyt.

Organizatorzy kiermaszu.

Realizacja projektu doradztwa zawodowego

   W pierwszym półroczu roku szkolnego uczniowie klas 7 i 8 mieli okazję wziąć udział w niezwykle inspirujących wydarzeniach w ramach projektu doradztwa zawodowego. Nasza współpraca z ZSS nr 1 w Szczecinie zaowocowała dwoma wyjazdami, które dostarczyły wielu niezapomnianych wrażeń.

Święto Pieczonego Ziemniaka – 10 października

   Pierwszym wydarzeniem, w którym uczestniczyliśmy, było Święto Pieczonego Ziemniaka. Odbyło się ono w urokliwym ogrodzie szkolnym ZSS nr 1, który na ten dzień zamienił się w centrum zabawy, nauki i integracji. Oprócz świetnej rozrywki mieliśmy okazję zgłębić tajniki pracy ogrodnika. Gościnność gospodarzy przerosła nasze oczekiwania – smakowaliśmy gorące pieczone ziemniaki oraz domowe wypieki serwowane przez Szkolną Kawiarenkę. To był dzień pełen pozytywnych emocji, który na długo zapadnie w naszej pamięci.


Kreatywne warsztaty – 26 listopada

  Kolejnym wydarzeniem był wyjazd na warsztaty tematyczne, które odbyły się w ZSS nr 1. W programie znalazły się:

  • warsztaty stolarskie, gdzie uczniowie własnoręcznie wykonali karmniki dla ptaków.
  • warsztaty ceramiczne, podczas których powstały unikalne gliniane bałwanki – idealne ozdoby na choinkę.
  • warsztaty muzyczne, na których zgłębialiśmy sztukę akompaniowania i gry na instrumentach.

Nie zabrakło także słodkiego akcentu – Kawiarenka z Klasą ponownie ugościła nas pysznymi wypiekami. Jesteśmy wdzięczni organizatorom z ZSS nr 1 za zaproszenie oraz stworzenie tak twórczej i ciepłej atmosfery. Udział w tych wydarzeniach był nie tylko świetną zabawą, ale także doskonałą okazją do zdobycia nowych doświadczeń i integracji. Czekamy na kolejne wspólne projekty!

Oprac. E.Sobczak, A.Litarowicz

Mikołaj!!!

6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. W tym dniu odwiedził nas Mikołaj z workiem pełnym prezentów.  Obdarował on nimi wszystkich uczniów przy wsparciu śnieżynek z Rady Rodziców. W szkole panowała niesamowita atmosfera. Od samego rana widać było na korytarzach dzieci ubrane w barwne, mikołajkowe rekwizyty. Wszystkim dopisywały świetne humory i towarzyszył  świąteczny nastrój. Oby więcej takich dni w naszej szkole.

Muzeum Geologiczne Uniwersytetu Szczecińskiego

W ubiegły wtorek, 19 listopada udaliśmy się do Muzeum Geologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Była to fascynująca podróż przez miliony lat historii Ziemi i wyjątkowa okazja, by poznać tajemnice geologii w przystępny dla uczniów sposób. W muzeum obejrzeliśmy m. in. minerały i skały z Polski oraz innych części świata, skamieniałości różnych organizmów sprzed milionów lat oraz ekspozycje poświęcone regionowi Pomorza Zachodniego. Uczniowie wykonali odlewy z gipsu pradawnych mikroorganizmów oraz obejrzeli ciekawy film na temat dinozaurów. Wszystkim wystawa bardzo się podobała 🙂

W. Garbacz, A. Litarowicz, D. Adamczyk

 

Ruch i zdrowe odżywianie to ważne dla człowieka zadanie

W naszej szkole odbyły się warsztaty pod hasłem “Ruch i zdrowe odżywianie to dla człowieka ważne zadanie”. Uczniowie dowiedzieli się, jak ważne jest regularne uprawianie aktywności fizycznej oraz wprowadzenie zbilansowanej diety do codziennego życia.

 

Podczas zajęć dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych oraz przygotowały z owoców i warzyw prace . Warsztaty miały na celu kształtowanie nawyków prozdrowotnych i uświadomienie, jak duży wpływ mają one na dobre samopoczucie i rozwój młodego organizmu.

 

Wszyscy uczestnicy wyszli z zajęć zmotywowani do prowadzenia zdrowego stylu życia!  

            Organizatorzy Katarzyna Raduszewska

                                    Monika Piechowiak

                                    Beata  Białaś Przekupień

                                    Dominika Adamczyk

Wolontariat szkolny i akcja Brajana

A wszystko zaczęło się tak…

Wchodzi Brajan do szkoły i z daleka krzyczy….. Proszę Pani! Proszę Pani….  

– Co się stało? – zapytała zaskoczona  nauczycielka. Chłopiec zrzucił plecak na podłogę i szybko otworzył go wołając z uśmiechem.

 – Przyniosłem kasztany. Musimy zrobić jakąś akcję… może je sprzedamy? –

 – Sprzedamy? – powtórzyła Pani, która zdziwiona patrzyła na wydobywany z plecaka ogromny worek mieniących się kasztanów.

 – Skąd ty masz tyle kasztanów…ojej  piękne ale jakie ciężkie? I ty to wszystko przyniosłeś w plecaku ? –  

 – Tak. Zebrałem je wszystkie  na przystanku kiedy czekałem na autobus.. o na dnie plecaka mam jeszcze kilka … pani poczeka zaraz je wyłowię. –

Sięgnął ręką w głąb torby i zawołał z szerokim uśmiechem  –  Jutro tez mogę je przynieść …

i przyniósł, jeszcze większy worek i wypchany po brzegi plecak. Szeroki uśmiech chłopca , radosne spojrzenie  i pytanie które zabrzmiało jak nakaz –  Zróbmy coś –

 Zadzwonił dzwonek. Brajan pośpiesznie wyjął  wszystkie kasztany z torby i oddalając się  w pospiechu do klasy , krzyknął –  Na następnej przerwie przyjdę to zadzwonimy gdzieś –

 

No i zadzwoniliśmy, do Ogólnopolskiej zbiórki kasztanów. Niestety okazało się,że zbiórka została zamknięta przed terminem, z uwagi na duże zainteresowanie.  Zostaliśmy zatem  z ogromną ilością kasztanów, którą warto było wykorzystać.

I tak powstał kolejny pomysł Brajana –  To zróbmy z nich ludziki –   

I zrobiliśmy. 10.10.2024r w środę, zorganizowaliśmy KASZTANOWY RAJ .Zaprosiliśmy chętnych uczniów i nauczycieli do udziału w twórczych działaniach. Przygotowaliśmy plakat i miejsce w korytarzu. Było miło. Powstało wiele kasztanowych  ludzików , które wyeksponowaliśmy na korytarzu tworząc  ciekawą wystawę prac. A oto kilka zdjęć … i taka to była akcja Brajana.

Znicz Pamięci

   Szkolne Koło Wolontariatu już po raz kolejny przeprowadziło akcję ,, Znicz Pamięci”. Tymczasowa zmiana  siedziby szkoły nie przeszkodziła nam w realizacji naszych planów. Celem przeprowadzonej akcji jest ocalenie od zapomnienia  mogił zaniedbanych i opuszczonych. Poprzez uporządkowanie grobu, zapalenie ozdobnego znicza , zadumę i modlitwę  pragniemy  pochylić się nad  pamięcią o zmarłych. Każda akcja rozpoczyna się od warsztatów florystycznych podczas których uczniowie nabywają wiadomości i umiejętności wykonania prostego stroika nagrobnego. Wspólna praca jest okazją do rozmów na temat tradycji Wszystkich Świętych a także wspomnień o naszych bliskich. Wielokrotnie przekonaliśmy się, że byliśmy jedynymi opiekunami grobów co utwierdziło nas w przekonaniu nasze działania mają sens.

Rocznica Odzyskania Niepodłegłości

Z okazji rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę zorganizowaliśmy akademię poświęconą wybitnym Polakom. Duszek minionych lat zabrał widzów w czasy Mikołaja Kopernika, Marii Skłodowskiej-Curie oraz Józefa Piłsudskiego. Dokonania wspaniałych Polaków zostały przedstawione przez uczniów klas 5a, 6a i 7a. Sceniczne występy wsparł szkolny chór.

Muzeum Techniki i Komunikacji

W listopadzie uczniowie klas: 5b i 7c udali się do Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. Pan przewodnik pokazał nam wiele interesujących informacji na temat historii techniki, zabytkowej, motoryzacji, komunikacji miejskiej na przestrzeni dziesięcioleci. Dowiedzieliśmy się o osiągnięciach naukowców jak i ich wynalazkach. Mieliśmy również okazję prowadzić tramwaj na symulatorze, usiąść na motorach jak i zobaczyć wiele ciekawych pojazdów. To była bardzo cenna lekcja, na pewno jeszcze tam wrócimy.

Szmaragdowe

   W ubiegłym tygodniu klasa 5b, 7c i 8b wybrały się na wycieczkę do Centrum Edukacji Leśnej Szmaragd. Mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach, na których dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o życiu mrówek jak i pszczół. Dowiedzieliśmy się: gdzie mieszkają, poznaliśmy rodzaje pszczół i mrówek oraz jak wygląda ich codzienne życie. Następnie każdy z uczniów stworzył własną pszczołę. Warsztaty zakończyliśmy grą terenowa.

Opracowała : Weronika Garbacz

Wycieczka do Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego

   7 listopada, w ramach edukacji poza szkołą, uczniowie klas: 4a, 5a i 5 sl odwiedzili Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki. Poznaliśmy walory historyczne i architektoniczne budynku, w którym ma siedzibę wojewoda. Po gmachu Urzędu oprowadzał nas Pan Karol (pracownik Urzędu), opowiadając ciekawostki o zwiedzanych miejscach. Zobaczyliśmy znakomicie zachowaną Salę Rycerską, bogato zdobioną klatkę schodową i reprezentacyjny hol główny. Następnie udaliśmy się do podziemi, gdzie znajdują się schrony, a na końcu odkryliśmy tajemnicze przejście. Dokąd prowadzi? Nie wiadomo. Zagadka pozostaje nadal niewyjaśniona, nawet dla pracowników Urzędu. Na końcu, wspinając się po licznych schodach dotarliśmy na wieżę Północną. Niesamowite widoki na miasto i port, jakie mogliśmy podziwiać z tarasu wieży, stanowiły znakomite zakończenie naszej wizyty.

Wycieczka stanowiła dla nas doskonałą okazję do poznania ciekawej historii jednego z najpiękniejszych budynków użyteczności publicznej w Szczecinie.

 

Joanna Wajda

Dzień Dyni

28.10.2024 roku klasy 4a, 5b, 5 sl i 7c wybrały się na wycieczkę z okazji ,,Dnia Dyni’’ do Stadniny Idalis w Szczecinie. Uczniowie dowiedzieli się wiele ciekawostek o barankach, kozach jak i o koniach: o tym jak wygląda życie na farmie, co jedzą zwierzęta oraz jak się je pielęgnuje oraz karmi. Następnie każdy z uczestników pokonywał tor przeszkód na koniu, uśmiech nie schodził uczniom z twarzy. W programie były również warsztaty artystyczne na których uczniowie stworzyli własną dynię. Co to była za niezapomniana przygoda!

Weronika Garbacz

Akademia i pasowanie na ucznia

Dzień Komisji Edukacji Narodowej (14 października) uczciliśmy szkolną akademią. Nie zabrakło ciepłych słów, podziękowań i życzeń. Przemawiali uczniowie z Samorządu Uczniowskiego,  Pani Dyrektor oraz Przedstawiciele Rady Rodziców. Uczniowie klas pierwszych przygotowani przez wychowawczynie, Panią R.Borten i Panią K.Owsianik uczestniczyli w ślubowaniu, a Pani Dyrektor dokonała aktu pasowania na uczniów. Powitaliśmy też nowo przyjętych w tym roku do społeczności szkolnej uczniów klas starszych. Radosny program artystyczny przedstawił chór oraz uczniowie z klasy: 5a, 7c i 8d, którzy na zakończenie akademii zatańczyli krakowiaka.

Opracowała: Anna Hrycaj

(opiekun Samorządu Uczniowskiego)

ABC Malarstwa

W tym roku szkolnym, podobnie jak w latach ubiegłych, uatrakcyjniamy naszym uczniom tradycyjne  lekcje dodatkowymi zajęciami poza szkołą. I tak uczniowie klas: 1a, 4a, 5sl uczestniczyli w warsztatach muzealnych organizowanych przez Muzeum Narodowe. Ciekawe zajęcia o nazwie „ABC Malarstwa” wprowadziły naszych podopiecznych w świat sztuki i kultury. Ta forma zajęć ma na celu przygotowanie dzieci do świadomego odbioru sztuki oraz zjawisk związanych z kulturą i tradycją. Warsztaty składały się z części merytorycznej, prowadzonej na podstawie wystaw prezentowanych w muzeum i z części plastycznej. Zajęcia te pokazały, w jaki sposób powstają dzieła sztuki i jakimi technikami posługują się ich twórcy. Nasi uczniowie mieli również niepowtarzalną okazję obejrzenia z bliska wielu eksponatów oraz wykonania własnych prac plastycznych.

Opracowała: Renata Borten

Akademicki Ośrodek Jeździecki

15.10.2024 roku klasa : 3c, 5b, 7c wybrały się na wycieczkę do Akademickiego Ośrodka Jeździeckiego ZUT w Szczecinie. Uczniowie dowiedzieli się wiele ciekawostek o koniach między innymi: gdzie mieszkają, co jedzą, jakie mają upodobania, jak są zbudowane, jak się z nami komunikują. Mieliśmy okazję również konie nakarmić jak i wyczyścić- jak widać uśmiechy nie schodziły z twarzy naszym uczniom. Na końcu każdy z uczestników pojechał na przejażdżkę po lesie. Cóż to była za niezapomniana przygoda!

Weronika Garbacz

Fabryka wody

Wycieczka do fabryki wody. Organizator Monika Piechowiak i Katarzyna Raduszewska.

Co to jest muzeum?

W dniu 1.10. 2024 roku, klasa 5b oraz klasa 7c uczestniczyły w lekcji muzealnej ,,Co to jest muzeum?’’ w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego w Szczecinie prowadzoną przez Panią Dorotę Szczyrską.  Uczniowie dowiedzieli się czym jest muzeum,  jaką pełni rolę, w jakim celu gromadzi się tam eksponaty oraz chroni kultury i dlaczego konserwujemy zabytki. Zobaczyli eksponaty i poznali ich historię. Dla uczniów była to niesamowicie cenna lekcja.


Opiekunowie: Weronika Garbacz, Agnieszka Litarowicz.

 

Festyn „Barwy jesieni łączą pokolenia”

27 września 2024 roku w naszej szkole, która jest siedzibą Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Prawobrzeże- Szczecin odbył się festyn pod hasłem:

„Barwy jesieni łączą pokolenia”

Festyn został zorganizowany przez Zarząd Stowarzyszenia przy współudziale i zaangażowaniu nauczycieli i pracowników obsługi.

Nasz projekt wygrał w programie mikrogranTy w INKU – Inkubator Sektorów Kreatywnych/ Stowarzyszenie Media Dizajn/Gmina Miasto Szczecin.

Do udziału we wspólnej zabawie zaproszeni zostali goście – seniorzy z Dziennego Domu Pomocy Społecznej  „Turkus” w Zdrojach. Ideą festynu jest integracja międzypokoleniowa. Program festynu obejmował występy artystyczne uczniów, wspólne zajęcia plastyczne, poczęstunek oraz zabawy z animatorami z agencji „Czaruś i Kropka”.

Wydarzenie miało na celu wzmacnianie więzi społecznych i wspieranie aktywnego uczestnictwa seniorów i dzieci w lokalnej społeczności.

Kluczowym elementem festynu była wspólna praca plastyczna pt. „Jesienne Lampiony Marzeń”. W trakcie pracy, zarówno dzieci, jak i seniorzy, ozdabiali lampiony kolorowymi liśćmi, farbami, bibułą i innymi materiałami, wyrażając swoje marzenia i życzenia. Lampiony te symbolizują światło nadziei i ciepła, które przynoszą kolejne dni jesieni.

 

Cele inicjatywy:

  1. Integracja międzypokoleniowa – stworzenie przestrzeni do wspólnych działań dzieci i seniorów, sprzyjającej budowaniu wzajemnego zrozumienia i więzi.
  2. Aktywizacja społeczna – angażowanie uczestników w działania kulturalne
    i artystyczne, co przyczyni się do wzrostu ich aktywności społecznej.
  3. Promowanie wartości artystycznych – rozwijanie zainteresowań artystycznych wśród dzieci i seniorów poprzez udział w warsztatach plastycznych i występach.
  4. Budowanie wspólnoty lokalnej – wzmacnianie poczucia przynależności do lokalnej społeczności poprzez organizowanie wspólnych wydarzeń kulturalnych.
  5. Wyrażenie marzeń i emocji – Każdy lampion to indywidualna kreacja, która pozwala uczestnikom wyrazić swoje marzenia, uczucia i kreatywność. Praca ta stanowi również okazję do rozmów o tym, co dla nich ważne i co przynosi im radość.
  6. Wzmocnienie więzi społecznych – Wspólne tworzenie lampionów sprzyja budowaniu silnych więzi między dziećmi a seniorami, a także między uczestnikami a resztą lokalnej społeczności.
  7. Promocja wartości integracyjnych – Poprzez zaangażowanie lokalnych mediów, projekt promuje wartości związane z integracją międzypokoleniową i aktywnym uczestnictwem w życiu społeczności.
  8. Wyrażenie siebie poprzez sztukę – Projekt umożliwia uczestnikom wyrażenie swoich myśli, uczuć i marzeń poprzez sztukę. Każdy lampion jest wyjątkowy, tak jak wyjątkowe są historie i doświadczenia uczestników.

Malwina Szałkowska- Srokowska – prezes Stowarzyszenia

                                                       Katarzyna Majchrzak – sekretarz

 

Na straży czystej Ziemi

Po raz kolejny wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Na straży czystej ziemi”. Jak zwykle najmłodsi uczniowie wyruszyli posprzątać teren wokół naszej szkoły. Wszystkie worki szybko zapełniły się różnorodnymi odpadami. Zostały one odpowiednio posegregowane i przygotowane do wywiezienia. Również i tym razem nasi uczniowie spisali się na medal.

Organizatorzy: p. Ala, p. Renata, p. Wioletta

Bezpieczna droga do szkoły

   11 września w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” nasi najmłodsi uczniowie mieli okazję porozmawiać z przedstawicielkami Straży Miejskiej. Celem spotkania było omówienie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym i podkreślenie jak ważną rolę odgrywają elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Prelekcje z przedstawicielkami Straży Miejskiej są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach Programu wychowawczo – profilaktycznego naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy za wizytę oraz niezwykle cenne informacje, które niewątpliwie przyczynią się do ukształtowania u naszych dzieci właściwych zachowań i postaw.

Pozytywna profilaktyka

Realizujemy cele Ogólnopolskiej Kampanii Profilaktycznej Zachowaj Trzeźwy Umysł prowadząc warsztaty tematyczne dla dzieci i młodzieży o tematyce emocji i akceptacji. Warsztaty poprowadziły pedagog Urszula Lodowska i psycholog Weronika Garbacz.
Skip to content