Co to jest muzeum?

W dniu 1.10. 2024 roku, klasa 5b oraz klasa 7c uczestniczyły w lekcji muzealnej ,,Co to jest muzeum?’’ w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego w Szczecinie prowadzoną przez Panią Dorotę Szczyrską.  Uczniowie dowiedzieli się czym jest muzeum,  jaką pełni rolę, w jakim celu gromadzi się tam eksponaty oraz chroni kultury i dlaczego konserwujemy zabytki. Zobaczyli eksponaty i poznali ich historię. Dla uczniów była to niesamowicie cenna lekcja.


Opiekunowie: Weronika Garbacz, Agnieszka Litarowicz.

 

Festyn „Barwy jesieni łączą pokolenia”

27 września 2024 roku w naszej szkole, która jest siedzibą Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Prawobrzeże- Szczecin odbył się festyn pod hasłem:

„Barwy jesieni łączą pokolenia”

Festyn został zorganizowany przez Zarząd Stowarzyszenia przy współudziale i zaangażowaniu nauczycieli i pracowników obsługi.

Nasz projekt wygrał w programie mikrogranTy w INKU – Inkubator Sektorów Kreatywnych/ Stowarzyszenie Media Dizajn/Gmina Miasto Szczecin.

Do udziału we wspólnej zabawie zaproszeni zostali goście – seniorzy z Dziennego Domu Pomocy Społecznej  „Turkus” w Zdrojach. Ideą festynu jest integracja międzypokoleniowa. Program festynu obejmował występy artystyczne uczniów, wspólne zajęcia plastyczne, poczęstunek oraz zabawy z animatorami z agencji „Czaruś i Kropka”.

Wydarzenie miało na celu wzmacnianie więzi społecznych i wspieranie aktywnego uczestnictwa seniorów i dzieci w lokalnej społeczności.

Kluczowym elementem festynu była wspólna praca plastyczna pt. „Jesienne Lampiony Marzeń”. W trakcie pracy, zarówno dzieci, jak i seniorzy, ozdabiali lampiony kolorowymi liśćmi, farbami, bibułą i innymi materiałami, wyrażając swoje marzenia i życzenia. Lampiony te symbolizują światło nadziei i ciepła, które przynoszą kolejne dni jesieni.

 

Cele inicjatywy:

  1. Integracja międzypokoleniowa – stworzenie przestrzeni do wspólnych działań dzieci i seniorów, sprzyjającej budowaniu wzajemnego zrozumienia i więzi.
  2. Aktywizacja społeczna – angażowanie uczestników w działania kulturalne
    i artystyczne, co przyczyni się do wzrostu ich aktywności społecznej.
  3. Promowanie wartości artystycznych – rozwijanie zainteresowań artystycznych wśród dzieci i seniorów poprzez udział w warsztatach plastycznych i występach.
  4. Budowanie wspólnoty lokalnej – wzmacnianie poczucia przynależności do lokalnej społeczności poprzez organizowanie wspólnych wydarzeń kulturalnych.
  5. Wyrażenie marzeń i emocji – Każdy lampion to indywidualna kreacja, która pozwala uczestnikom wyrazić swoje marzenia, uczucia i kreatywność. Praca ta stanowi również okazję do rozmów o tym, co dla nich ważne i co przynosi im radość.
  6. Wzmocnienie więzi społecznych – Wspólne tworzenie lampionów sprzyja budowaniu silnych więzi między dziećmi a seniorami, a także między uczestnikami a resztą lokalnej społeczności.
  7. Promocja wartości integracyjnych – Poprzez zaangażowanie lokalnych mediów, projekt promuje wartości związane z integracją międzypokoleniową i aktywnym uczestnictwem w życiu społeczności.
  8. Wyrażenie siebie poprzez sztukę – Projekt umożliwia uczestnikom wyrażenie swoich myśli, uczuć i marzeń poprzez sztukę. Każdy lampion jest wyjątkowy, tak jak wyjątkowe są historie i doświadczenia uczestników.

Malwina Szałkowska- Srokowska – prezes Stowarzyszenia

                                                       Katarzyna Majchrzak – sekretarz

 

Na straży czystej Ziemi

Po raz kolejny wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Na straży czystej ziemi”. Jak zwykle najmłodsi uczniowie wyruszyli posprzątać teren wokół naszej szkoły. Wszystkie worki szybko zapełniły się różnorodnymi odpadami. Zostały one odpowiednio posegregowane i przygotowane do wywiezienia. Również i tym razem nasi uczniowie spisali się na medal.

Organizatorzy: p. Ala, p. Renata, p. Wioletta

Bezpieczna droga do szkoły

   11 września w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” nasi najmłodsi uczniowie mieli okazję porozmawiać z przedstawicielkami Straży Miejskiej. Celem spotkania było omówienie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym i podkreślenie jak ważną rolę odgrywają elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Prelekcje z przedstawicielkami Straży Miejskiej są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach Programu wychowawczo – profilaktycznego naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy za wizytę oraz niezwykle cenne informacje, które niewątpliwie przyczynią się do ukształtowania u naszych dzieci właściwych zachowań i postaw.

Pozytywna profilaktyka

Realizujemy cele Ogólnopolskiej Kampanii Profilaktycznej Zachowaj Trzeźwy Umysł prowadząc warsztaty tematyczne dla dzieci i młodzieży o tematyce emocji i akceptacji. Warsztaty poprowadziły pedagog Urszula Lodowska i psycholog Weronika Garbacz.
Skip to content